متن سخنرانی افتتاح پایگاه بسیج

متن سخنرانی افتتاح پایگاه بسیج

    بسم الله الرحمن الرحیم

متن سخنرانی آقای دکتر فلاح رئیس دانشگاه پیام نور مرکز ورامین در مراسم افتتاح پایگاه بسیج نور الشهداء(بسیج اساتیدو کارکنان دانشگاه پیام نور ورامین)

ضمن تسلیت شهادت مولای متقیان امیر مومنان، حضور و مقدم مهمانان امروز دانشگاه را گرامی داشته و خدمت یکایک عزیزان به ویژه جناب سرهنگ ابوذری فرماندهی محترم سپاه پاسداران ورامین، معاونین و همراهان ایشان، جناب آقای تاجیک بخشدار محترم قرچک و کلیه حاضرین در جلسه خوشآمد می گویم. همچنین گرامی و عزیز می دارم یاد و خاطره سرافرازیها،  مقاومتها و دلاوریهای کسانی که در 8 سال دفاع مقدس به مقام و منزلت" مشاهده و شهادت" رسیدند چه آنان که مانده اند و چه آنان که پرواز کرده و رفته اند.

امروز بنا به تقاضای کارکنان و اساتید دانشگاه پیام نور مرکز ورامین و حمایتها و معاضدتهای عزیزان ما در سپاه و بسیج خوشحالیم که بسیج این دانشگاه با عنوان «بسیج نور الشهداء» افتتاح خواهد شد. امیدوارم که مجموعه بسیج دانشگاه پیام نور با عنوان بسیج نور باعث نورانیت بیشتر و روشن بینی بهتر ما در مسیر الی ا... گردد.

و اما چند کلمه ای در مورد بسیج و ویژگیهای آن:

1- بسیج یک نهاد برخاسته از بطن جامعه و خودجوش است، بنابراین برخلاف نهادهای دیگرمی تواند بسیار کم هزینه و در ضمن اثرگذار باشد، درختی است که از دل جامعه انرژی می گیرد و میوه ها و ثمرات خود را مستقیماً به جامعه ارزانی می کند.

2- بسیج یک نهاد برخاسته از ارزشها و اصول است و باید در پی اصلاح گری، اصلاح طلبی، نقد، ترمیم و رشد نظام سیاسی و فرهنگی کشور باشد.

3- بسیج یک مجموعه ای با قدرت انعطاف بالاست به فوریت جمع می شود و بلافاصله در جامعه پخش می گردد. اعضای آن بلافاصله جمع می شوند و با الهام گیری و تبیین سیاستها مجدداً در قالب نیروهای عملیاتی در جامعه پخش می شوند. بسیج تجلی یک وحدت و کثرت همزمان است و اجزاء مختلف آن رابطه دستوری و یکطرفه صرف با محور خود ندارند، بلکه هر یک از آنها در انجام سهم و نقش خود،  تصمیم گیر ، برنامه ریز و عمل کننده هستند.

4- بسیج دو نقش همزمان را ایفاء می کند. هرگاه لازم باشد در نقش پدافند عامل ظاهر می شود ودر زمانی دیگر نقش پدافند غیرعامل را برعهده دارد. از یک سو نقش نیروهای واکنش سریع را دارد و از سوی دیگر خلاقیت و ابتکاری دارد که می تواند در پدافند غیرعامل از مجموعه نظام نقش محوری و عقلانی خود را ایفاء کند.

5- و از همه مهمتر بسیج باید یک تمرین و ممارست برای جهاداکبر باشد. یک گردهمایی برای هم افزایی و تولید سینرژی برای خودسازی و معرفت نفس باشد. نقش بسیج فقط آمادگی برای جهاد اصغر در عالم دنیا یعنی در عالم اصغر نیست بلکه باید از این جهاد خود بعنوان تمرین برای جهاد اکبر در عالم اکبر یعنی در عالم خود استفاده کند. دستاورد و کارکرد اصلی بسیج باید منجر به خودشناسی و معرفت نفس شود. بسیج باید در یک دستش شمشیر باشد و در دست دیگرش فانوس. برای جهاد اصغر از شمشیر و اسلحه کمک بگیرد و برای جهاد اکبر و مبارزه با نفس از فانوس و چراغ، برای روشن کردن فضای نفس و دیدن آنچه که در آنجا مخفی شده است، برای دیدن کمبودها، نقص ها، ضعف ها، رنجش ها، کینه ها، نفرتها، جاه طلبی ها، قدرت طلبی ها و آنچه که مانع حرکت است، نیاز به چراغ است.

حضرت زرتشت این پیامبر الهی در این زمینه می گوید:

ستیز من تنها با تاریکی است و برای ستیز و نبرد با تاریکی، شمشیر بر تاریکی نمی کشم، چراغ می افروزم.

آری با افروختن و روشن کردن چراغ و تاباندن آن بر قسمت تاریک نفس خود یعنی بر صحرای سینای خود یعنی برسینه خود و قدم زدن در آن است که می توان خود را شناخت و معرفت به خویش پیدا کرد و دریافت که مربیان من چه کسانی هستند و چه خصوصیاتی بر من اربابی می کنند و رب من شده اند. آیا رب من الله است یا ...  .

حضرت علی (ع) که این ایام متعلق به اوست، نه این ایام که کل ایام متعلق به اوست می فرمایند" من عرف نفسه فقد عرف ربه"

هر کس خود را شناخت رب خود را می شناسد. نفرموده اند الله را می شناسد بلکه فرموده اند رب یاهمان مربی و ارباب خودش را می شناسد و این همان جهاد اکبر است که باید اعضای بسیج در این حوزه فعالیت کنند و باید از خود و شناخت خود شروع و از تجمیع انرژی ها برای معرفت نفس استفاده کنند.

انشاء ا... که خداوند به ما توفیق عطا کند تا در این زمینه قدم برداریم و امیدواریم روزی برسد که بتوان بر سر در بسیج، این شعر را با شعور نوشت که:

ای قطره سبک سر ز ادراک بحر بگذر                   

کاینجا ملوک یکسر تبدیل جامه کردند

                                                        والسلام علیکم و رحمه ا...

loading...
نظرات

ارسال نظر

نظرات بینندگان
انتشار یافته: 0
پر بازدیدترین خبرها