متن سخنرانی روز نوجوان و جوان

متن سخنرانی روز نوجوان و جوان

دوران جوانی، ارزنده ترین دوران زندگی است. این هنگام، دوران درخشندگی و بالندگی است. جوانان، سرمایه های عظیم هر کشورند و رشد و تعالی هر جامعه، به نیروی جوان آن بستگی دارد. از این رو، این قشر ارزشمند جامعه، همواره مورد توجه بزرگان دین و اندیشمندان جهان بوده اند.

 

وجود جوانان، سرشار از پاکی، صداقت و جوان مردی است. آن ها نیازها و مشکلات متعددی دارند که تشخیص درست این آسیب ها و نیازها و پاسخ صحیح به آن ها توسط عوامل تاثیرگذار در امر تربیتِ جوانان، نقش بسیار موثری در راه رشد و تعالی آنان خواهد داشت. از آن جا که از سوی سازمان ملل متحد، روز 21 مردادماه هرسال به عنوان روز جهانی جوان معرفی شده، ضروری است تا در خصوص جوانان، مسائلی اعم از ویژگی ها، نیازها، مشکلات، آسیب ها و راهکارهای مقابله با آن مطرح شود تا از این سرمایه های ملی، به خوبی در راه رشد و تعالی جامعه استفاده گردد.

 

اهمیت دوران جوانی

 

بزرگ ترین سرمایه هر کشور، نیروی انسانی آن است که مهم ترین بخش آن را در نسل جوان می توان یافت. گردش چرخ های عظیم صنایع سنگین، استخراج ذخایر طبیعی در اعماق معادن، عمران و آبادی و دفاع از مرزها و حفظ استقلال و امنیت کشور، و نیز پرداختن به مسائل گوناگون هنری، آموزشی و تعلیم و تربیت، با دست توانا و قدرتمند جوانان انجام می گیرد که در همه کشورها، آثار پرارج فعالیت آنان در تمامی مظاهر زندگی آشکار است و نیروی خستگی ناپذیر نسل جوان، مایه امیدواری تمام ملت هاست.

 

جوان؛ طراوت و شادابی

 

زیبایی و طراوت دوران جوانی، یکی از مزایا و سرمایه های پرازش نسل جوان است. با فرا رسیدن جوانی، نه تنها بدن نیرومند و قوی می شود، بلکه عواطف و احساسات نیز شکوفا می گردد. شکوه جوانی، به منزله زینت گران بها و پرفروغی است که به صاحبش زیبایی و جمال می بخشد. طراوت و شادابی دوران جوانی، یکی از مظاهر مهم جمال طبیعی و از امیتازهای اختصاصی نسل جوان است. در راستای آشکارشدن زیبایی های جوانی، به طور طبیعی تمایل زینت کردن و خودآرایی نیز در ضمیر جوانان بیدار می شود و زیبایی طبیعی، با خودآرایی هماهنگ می گردد.

 

جوان و صفای باطن

 

جوانان، دارای روحی پاک و قلبی لطیف و زلال هستند. با آغاز دوران جوانی، میل به جمال روحانی و معنویّات، خود به خود در باطن جوانان بیدار می شود و علاقه به زیبایی های معنوی، همانند تمایل به آراستن ظاهری در ضمیر آنان شکوفا می گردد.

 

جوانان به طور طبیعی به جوانمردی و فضیلت های اخلاقی و صفت های ممتاز انسانی متمایل اند. آنان به طور فطری، شیفته راستگویی، درستکاری، وفای به عهد، امانت داری، عزّت نفس، خدمت به مردم و فداکاری هستند و از دروغگویی و نادرستی و عهدشکنی و خیانت متنفّرند و از مشاهده گفتار و رفتار نادرست دیگران، خشمگین می شوند.

 

جوان و احساسات و عواطف

 

یکی از گنجینه های گران قدر جوانی، برخورداری جوانان از عواطف و احساسات پرشور است.

 

در سایه چنین احساساتی، استعدادهای طبیعی موجود در نهاد آدمی به فعلیت می رسد و جوانان را به حرکت و فعالیت وامی دارد و ارزش های باطنی، یکی پس از دیگری آشکار می گردد.

 

«تمایلات عاطفی جوانان، از پایگاه های مهم آموزش های اخلاقی و پرورش های انسانی است و قسمت اعظم تربیت های درست یا نادرست جوانان، بر عواطف و احساسات آنان استوار است. بیش تر بدبختی ها و خوشبختی ها، پیروزی ها و شکست ها، مخالفت ها و موافقت های جوانان، از عواطف و احساسات آنان سرچشمه می گیرد».

 

جوان و خیال پردازی

 

یکی از ویژگی های بارز و مشخص دوران جوانی، خیال پردازی است. تخیّلات، دریچه هایی اطمینان بخش برای رهایی موقّت از مشکلات و پناه بردن به دنیای آرام خیالات و رؤیا هستند. جوانان به این موضوع آگاهی دارند که واقعیت های دنیای خارج، در عالم خیال، قابل دسترسی نیست، ولی به عالم تخیّلات روی می آورند؛ زیرا در چنین شرایطی است که احساس نوعی آرامش نسبی می نمایند. بدون شک تخیلات موجب تقویت نیروی ذهن و اندیشه و باعث خلاقیّت های هنری، فکری، ذوقی و علمی می شود؛ البته لازمه آن، جهت دادن و تمرکز بخشیدن به آن است».

 

جوان و احساسات مذهبی

 

جوانان، به طور طبیعی و فطری، خواهان معرفت و شناخت الاهی و سجایای اخلاقی هستند. «تمایل فطری جوانان به مذهب آن قدر زیاد است که روان شناسان می گویند: بین تکلیف و جهش های مذهبی، ارتباط غیرقابل انکاری وجود دارد. حتی کودکانی که در خانواده های دور از مذهب و ایمان پرورش یافته اند، در دوران بلوغ، علاقه شدیدی از خود به مسائل مذهبی نشان می دهند. جوانان به طور طبیعی رغبت زیادی به درک مسائل مذهبی دارند و گفتارهای دینی را با کمال علاقه مندی و رضایت خاطر می شنوند».

 

نیازها و ضرورت های جوانان

 

جوان خود را در مقابل انبوهی از نیازمندی ها و تمایلات می بیند. نیاز به آزادی و استقلال طلبی، نیاز به ابراز وجود و بودن، نیاز به یافتن الگویی مناسب و داشتن هدفی خوب و متعالی در زندگی و سرانجام، نیاز به امنیت اجتماعی و داشتن محیطی آرام و همراه با حمایت های همه جانبه و بسیاری دیگر از نیازها، حکایت از معنا و مفهوم خاص خود در وجود جوان دارد. نکته این جاست که شناخت درست و جهت دهی صحیح به این نیازها، موجبات رشد و تکامل جوانان را درعرصه های مختلف زندگی فراهم می آورد.

loading...
نظرات

ارسال نظر

نظرات بینندگان
انتشار یافته: 0
پر بازدیدترین خبرها