متن سخنرانی سرپرست دانشگاه در مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه

متن سخنرانی سرپرست دانشگاه در مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه

بنام خداوند جان و خرد     کزین برتر اندیشه بر نگذرد

با سلام و درود بر رهبر فرزانه انقلاب, روح ملکوتی حضرت امام و شهدای گرانقدر, سلام بر اعتدال و ریاست محترم دولت اعتدال و تمامی دست اندرکاران نظام مقدس جمهوری اسلامی

سلام و خیر مقدم و سپاس از میهمانان گرانقدر معاونت محترم  وزیرعلوم و ریاست سازمان دانشجویی جناب آقای دکتر صدیقی, مدیر کل محترم بورس و اعزام دانشجویان جناب آقای دکتر غلامی بعنوان میهمانان ما از وزارت علوم, نماینده محترم مردم مرکز استان  جناب حجه الاسلام عبادی, نماینده محترم آقای دکتر هروی نماینده محترم قاینات, مقامات محترم استانی امام جمعه محترم شهرستان بیرجند و امامان جمعه شهرهای استان, معاونین محترم استانداری, شورای شهر و شهرداریها, مدیران ارشد استان از لشکری و کشوری, روسای دانشگاههای استان, روسای اسبق دانشگاه بیرجند, اعضای هیات امنای دانشگاه های استان, اعضای شورای دانشگاه بیرجند و دانشگاه صنعتی بیرجند, اعضا محترم هیات علمی, کارکنان و تمامی دانشگاهیان و تمامی بزرگواران حاضر در جلسه،

بس بگردید و بگردد روزگار      دل به دنیا درنبندد هوشیار
ای که دستت می‌رسد کاری بکن           پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار
این که در شهنامه‌ها آورده‌اند      رستم و رویینه‌تن ،  اسفندیار
تا بدانند این خداوندان ملک       کز بسی خلقست دنیا یادگار
اینهمه رفتند و مای شوخ چشم       هیچ نگرفتیم از ایشان اعتبار

اینک که بار سنگین مسئولیت دانشگاه بیرجند بر دوش اینجانب گذاشته شد تا در قامتی دیگر در خدمت دانشگاه و این خطه از میهن اسلامی باشم مراتب شکر خود را  از این نعمت الهی ابراز می دارم. بر خود فرض می دانم از همه رؤسای قبلی دانشگاه از زنده یاد پروفسور گنجی گرفته که این درخت تنومند را که در آن زمان نهالی بیش نبود کاشت تا دکتر میری آخرین رئیس دانشگاه؛ که هریک بنوبه خود در شکوفایی و بالندگی آن تلاشها کردند و زحمتها کشیدند تشکر و قدردانی نمایم و از خداوند منان برایشان سلامتی و توفیق مسئلت نمایم. خاصه, به روان پاک شادروان گنجی درود می فرستم. آری اگر امروز آن نهال ظریف و کوچک به درختی تنومند تبدیل شده است اگر تربیت دبیر بیرجند با کمتر از 100 دانشجوی کارشناسی به دانشگاهی با 13000 دانشجو شامل بیش از 270 دانشجوی دکتری و قریب به 3000 دانشجوی کارشناسی ارشد و 330 عضو هیات علمی به دانشگاه بیرجند ارتقا یافته است در سایه لطف الهی و تلاش و زحمت این عزیزان و صد البته همیاری, مشارکت و همکاری دانشگاهیان و مقامات محلی و کشوری بوده است.

از خداوند مهربان می خواهم  که بمن توفیق ارزانی دارد تا بتوانم بر شکوه و بزرگی و شادابی این درخت مقدس بیفزایم تا همچنان از شاخ و برگ و میوه و سایه سار آن همگان بهره مند شوند.

باری اکنون در مرحله دیگری از خدمتگزاری به جامعه و دانشگاه قرار گرفته ام. در این مقطع نیز برنامه هایی دارم و آرمانهایی. قبل از هر چیز باورهای خودم را از دانشگاه به تصویر می کشم:

در باور من دانشگاه گلستان سرسبز و شادابی است با گلها و درختها؛ و جویبارانی؛ جویبارانی که با آب زلال معرفت همواره این گلستان را سیراب می کنند و رشد و بالندگی گلها و درختان را سبب می گردند. گلها و درختانی با شکوفه ها و میوه های متنوع و رنگارنگ. گلستانی آراسته به نغمه موسیقی پرندگانی با آواهای گوناگون که از شاخساران این درختان شنیده می شود و دل و روح گلها و شکوفه ها را می نوازد.

من همانگونه که معمار کبیر انقلاب فرموده اند دانشگاه را منشا همه تحولات و موتور محرک توسعه کشورمی دانم و انسان سازی, ایجاد تحول, مقابله با انحرافات و خرافات, تولید علم و تبدیل علم به ثروت و رفاه را از رسالتهای دانشگاه تلقی می کنم. باور دارم که استقلال و اقتدار ملی بدست توانای دانشگاه و فارغ التحصیلان دانشگاهی و عزم ملی برقرار می شود. اعتقاد دارم  دانشگاه پیش قراول فرهنگ واقتصاد است.

اعتقاد دارم دانشگاه محلی است که نه تنها چگونگی ها را می آموزد  بلکه به چراها نیز جواب می دهد

اعتقاد دارم دین و مذهب ما مبتنی بر بینش, عقلانیت, استدلال و برهان  است و دانشگاه محلی برای یافتن برهان و استدلال و بکارگیری و تمرین عقلانیت

باور دارم که شکوفایی در سایه خوب بودن و خوب ظاهر شدن, شاد بودن, احترام, سپاسگزاری, و تلاش ایجاد می شود.

در یک جمع بندی کلی برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که ستاد راهبردی آن در دانشگاه است همواره مبانی زیر را مد نظر خواهم داشت.

1-    تکیه بر ارزشهای دینی و انقلابی و بزرگداشت ایثارگران و شهیدان و پاسداران ارزشها

2-    حرکت در جهت تحقق اهداف تعیین شده در قوانین بالادستی شامل قوانین مجلس شورای اسلامی, شورای عالی انقلاب فرهنگی, وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سند چشم انداز توسعه

3-    دوست و دشمن شناسی  و برقراری اخوت در درون و دشمن ستیزی برون

4-    تاکید بر عدالت محوری و مقابله با هر نوع تبعیض

5-    تاکید بر اعتدال در همه امور و دوری از هر نوع افراط و تفریط

6-    دوری از صحنه بازیگری سیاسی و در عین حال پرورش سیاست دانی و استفاده از همه نیروهای متعهد و متخصص از سلیقه های گوناگون

7-    حمایت و ترویج فضای نقادی در کشور و کرسی های آزاد اندیشی و منزوی کردن متملقان, چاپلوسان, فرصت طلبان و تمامیت خواهان

8-    استفاده توامان از نیروی جوانان و تجربه پیش کسوتان؛ دانشجویان و استادان

9-     مشکل گشایی و اولویت دادن بر حل مشکلات جامعه در قالب دیدگاهها و یافته های پژوهشی کاربردی

10ـ رعایت اصول اخلاق حرفه ای

        رئوس برنامه ها

·       بازنگری افق و ماموریت دانشگاه بیرجند با توجه به موقعیت جغرافیایی و اجتماعی آن و آرایش دانشگاههای موجود استان و شرق کشور با تاکید بر هم افزایی دانشگاههای موجود و پرهیز از تقابل و موازی کاری.

·       تلاش در تدوین سند آمایش آموزش عالی در منطقه شرق کشور با تکیه بر توانمندیها و کارکردهای دانشگاههای  منطقه و نقش آفرینی دانشگاه بیرجند بعنوان بزرگترین و با سابقه ترین دانشگاه منطقه.

·       مشارکت و ترویج فرهنگ مشارکت دانشگاهیان در عرصه های مختلف در جهت  توسعه پایدار فرهنگی و انتقال یافته و نگرشهای عالمانه به جامعه از طریق برگزاری جلسات فرهنگی, نشستها و میزگردها و تعامل فعال با رسانه ها .

·       برقراری و گسترش تعامل سازنده و فعال با نهادهای تصمیم گیر و مسئولین استانی و کشوری و مشارکت در تصمیم سازی.

·       گسترش کمی و کیفی رشته های دانشگاهی , پژهشکده ها, قطب ها, کانونها, و شرکتهای دانش بنیان با توجه به بند اول و همچنین مزیتهای نسبی و فرصتها, محدودیتها و تهدیدها (پیشینه فرهنگی شهر و استان و دانشگاههای موجود, معادن و محصولات ویژه کشاورزی, همجواری با مرز افغانستان, اقلیم و جمعیت, محرومیتهای اجتماعی و اقتصادی, و ...)

·       گسترش فعالیتهای علمی – پژوهشی – فرهنگی در بعد فرا ملی و بهره گیری از توانمندیها و ظرفیتهای ایجاد شده در برقرای ارتباطات بین المللی با تاکید بر کشورهای همجوار.

·       احیای فرهنگ تکریم استاد, دانشجو و کارمند؛ از طریق تدوین رویه های اداری, شفاف سازی, ایجاد فرصتهای برابر, شایسته سالاری و قانون مداری .

·       تلاش در ایجاد روحیه تلاش, شادابی, امید, مشارکت, نوآوری, رواداری, پاسخگویی و قانون مداری در دانشجویان از طریق توجه و ساماندهی تشکلها و فعالیتهای دانشجویی.

·       اصلاح ساختار و سازمان دانشگاه و ارتقای آن با توجه به اهداف, رسالتها و ماموریت دانشگاه.

·       تلاش در تجهیز و بروزرسانی امکانات آموزشی و پژوهشی و گسترش فعالیتهای علمی و پژوهشی مشترک (بین دانشگاهی و بین دستگاهی)

·       ارتقاء منابع مالی و متناسب سازی آن با نیازهای منطقه .

·       آموزش و بروز رسانی اطلاعات و مهارتهای شغلی کارکنان از طریق برگزاری دوره ها و کلاسهای آموزشی- حرفه ای

تا کنون هر چه گفتم سخن بود و حرف ولی همه دانیم که

دوصد گفته چون  نیم کردار نیست

این است که از خداوند منان آرزومندم که به من توفیق عمل بدانچه گفتم عنایت فرماید. حسن ختام سخنم را 2 بیت از شاعر شهیر خراسانی حکیم سنایی غزنوی  قرار می دهم:

کارکن کار، بگذر از گفتار                   کاندر این راه ، کار دارد،  کار

گفت کم کن که من، چه خواهم کرد      گو که کردم، مگو که خواهم کرد

       بار دیگر از تمامی بزرگواران حاضر در جلسه, تمام عزیزانی که به انحاء مختلف ابراز لطف نموده اند سپاسگزاری می نمایم.

تندرست و کامروا باشید

loading...
نظرات

ارسال نظر

نظرات بینندگان
انتشار یافته: 0
پر بازدیدترین خبرها