متن سخنرانی مدیرعامل محترم شرکت در همایش کارآفرینی و تجارت گوهر

در آغاز، کلام را به محضر پیشگاه حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواحنا له الفداء می‌بریم، به روح پرفتوح شهدا که شمع محفل بشریتند درود می‌فرستیم و به واسطه عافیت رهبر فرزانه انقلاب دست به دعا و شکرگذاری برمی‌داریم با این امید که در عرصه تلاش و خدمت، توکل ما به ذات لایزال الهی و هدف ما سرفرازی پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌‌ها بخصوص در زمینه‌های اقتصادی باشد.

متن سخنرانی مدیرعامل محترم شرکت در همایش کارآفرینی و تجارت گوهر

در آغاز، کلام را به محضر پیشگاه حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواحنا له الفداء می‌بریم، به روح پرفتوح شهدا که شمع محفل بشریتند درود می‌فرستیم و به واسطه عافیت رهبر فرزانه انقلاب دست به دعا و شکرگذاری برمی‌داریم با این امید که در عرصه تلاش و خدمت، توکل ما به ذات لایزال الهی و هدف ما سرفرازی پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌‌ها بخصوص در زمینه‌های اقتصادی باشد.

پا به راه شما شده‌ایم در شرکت سرمایه‌گذاری صنایع و معادن کوثر با سه دهه افتخار در زمینه اکتشاف، استخراج و فرآوری سنگ‌های تزئینی و مواد معدنی؛ و در طرح جدیدی که پیش رو داریم کمر بسته‌ایم که یاقوت و زمرد و عقیق را سینه بشکافیم و طرحی نو دراندازیم تا مصداق مثل معروف هنر نزد ایرانیان است و بس باشیم.

افق پیش‌روی ما با الهام از چشم‌انداز 20 ساله و در چهارچوب اصول کلی اقتصاد مقاومتی ترسیم شده و در قلم زدن این نقش، توجه ویژه رهبری معظم انقلاب به کارآفرینی و ایجاد اشتغال برای جامعه هدف را همچون چراغی پیش‌رو و تأکیدات حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین شهیدی ریاست بنیاد شهید و نماینده محترم ولی‌فقیه را همچون آینه‌ای در برابر داریم تا با توسعه فعالیت‌ها در زمینه‌های تخصصی شرکت، و با تکیه بر پویایی درون به سهم خود سرود رهایی از اقتصاد تک‌محصولی را در کنار دیگر تلاش‌گران عرصه‌های اقتصاد و تجارت زمزمه کنیم.

افق پیش‌روی ایران اسلامی و عزیز روشن است و با شما روشن‌تر می‌شود اگر راه به سمت تولید محصولاتی ببریم که با کمترین حجم سرمایه، بیشترین کارآفرینی و حداکثر بازده اقتصادی را دارد و طرح تراش گوهر و سنگ‌های قیمتی که زمینه اصلی همایش امروز است یکی از همین طرح‌هاست که پس از ماه‌ها کار کارشناسی، مقدمات اجرای آن کلید خورده و در یک جهش قابل توجه به مرحله اجرا رسیده است.

طرح تراش گوهر و سنگ‌های زینتی از جهات بسیاری یک طرح منحصر به فرد است و تشریح همه زوایای آن در این مجال مختصر نمی‌گنجد. در این طرح سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی نظیر زمرد و یاقوت و فیروزه با دستگاه‌های تولید داخل و حداقل وابستگی به واردات تکنولوژی تراش می‌خورند و به اصطلاح فنی، فـرآوری می‌شوند و ماحصل تبدیل تکه سنگی ساده به قطعه زمردی درخشان، ایجاد ارزش افزوده یعنی فروش سنگ تراش‌خورده به چندده برابر ارزش اولیه است.

در تلاش‌های ثمربخشی که در جهت شکستن سد تحریم‌های ظالمانه به بار نشسته تردید نمی‌کنیم اما به واسطه تنگنای ایجاد شده در دسترسی کشور به منابع ارزی، هر گونه فعالیتی که بتواند زمینه‌ساز واردات ارز گردد بطور بالقوه در مقایسه با فعالیت‌های دیگر اولویت پیدا می‌کند. سنگ‌های قیمتی تراش‌خورده نه تنها در بازار داخلی، بلکه در بازارهای بزرگ منطقه و حتی بین‌المللی قابلیت بازاریابی و عرضه شدن دارد و می‌تواند از رهگذر عایدات ارزی، به پویایی صادرات و تقویت تراز بازرگانی کشور کمک کند.

به دلیل این‌که زیرساخت‌های اصلی آموزشی این فن توسط فن‌سالاران ایرانی در طول قرن‌ها مهیا شده و قدمت آن در تاریخ پرافتخار مام میهن ریشه دارد؛ با یک آموزش ساده و کم‌هزینه می‌توان برای طیف وسیعی از خانواده معظم شهدا و ایثارگران و دیگر اقشار جامعه اشتغال مولد و پایدار ایجاد کرد. جوانان و آینده‌سازان فردای ایران تحت آموزش‌های تخصصی با تکنولوژی بومی قرار می‌گیرند و با استفاده از تجهیزاتی که تأمین آن با حداقل هزینه ممکن است حتی در منازل خود می‌توانند از هنر ایرانی در برابر چشمان حیرت‌زده جهانیان پرده‌برداری کنند.

تراش گوهر و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی فعالیتی با توجیه اقتصادی بالا در حوزه معادن و آغاز یک تفکر و حرکت نوین است که بواسطه حمایت‌های بی‌دریغ و قابل سپاس سازمان اقتصادی کوثر برای نخستین بار در کشور توسط شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر و با بهره‌گیری از تجارب ارزنده بخش خصوصی به عنوان یک مزیت رقابتی پایدار راه‌اندازی می‌شود تا مصداقی روشن باشد بر توجه و اهتمام ویژه به اجرای سیاست‌های اصل 44 که همانا مشارکت توده مردم در اداره اقتصاد است.

طرح تراش گوهر و سنگ‌های قیمتی را با اتکای به خداوند متعال و دست در دست یکدیگر پیش می‌بریم و به صادرات صرف محصولات تولیدی اکتفا نمی‌کنیم. هدف بزرگ‌تر ما ورود ایران به بازارهای جدید بین‌المللی با گردش سالانه حدود هزار میلیارد دلار در سال، بلکه در یک بازه بلندمدت، راه‌اندازی مراکز بورس سنگ‌های قیمتی در کشور است و با شناختی که از ذوق و هنر و خلاقیت توأم با همت جهادی ایران و ایرانی در تورق تاریخ خوانده‌ایم، تحقق این هدف را دور از دسترس نمی‌بینیم.

راه دشوار است اما به کشتیبانی نوح و انفاس قدسی سبک‌بالان ساحل‌ها، به دعای خیر شهیدان از کرخه و اروند گذشته امید بسته‌ایم که با مدد از خداوند متعال و توسل به ائمه معصوم گذر از نشیب و رسیدن به فراز مقصد بعید نیست.

loading...
نظرات

ارسال نظر

نظرات بینندگان
انتشار یافته: 0
پر بازدیدترین خبرها